Bezbariérová Šumava

V rámci své diplomové práce, zpracovávané na téma Příležitosti cestovního ruchu na Šumavě pro osoby s handicapem mobility, jsme se s přítelem a ségrou, která je na vozíku, vydali na Šumavu.

První zastávka našeho výletu byla v městském kulturním středisku ve Vimperku, kam cesta autem z Prahy trvala něco přes dvě hodiny. V Měks jsme navštívili téměř komorní koncert hudební skupiny Abraham Team, který ten den probíhal. Středisko má pohodlný přístup bez schodů, sál se nachází v přízemí, které je celé bezprahové. Zařízení je též vybaveno bezbariérovými toaletami, které jsou umístěny v přízemí vedle pokladny.

Po koncertě jsme se vydali na cestu do 27 km vzdálených Volar, kde jsme měli zarezervované ubytování v penzionu Sněžná. Tento penzion je umístěn v dvěstě let staré budově, je nově zrekonstruován a nabízí jeden dvoulůžkový bezbariérový pokoj. Penzion disponuje velkým parkovištěm. Vchod do budovy a následně celý interiér nabízí pohodlný bezbariérový pohyb na vozíku. Některá světla jsou opatřena fotobuňkou, jiná mají vypínače v dostupné výšce. Bezbariérový pokoj se skládá z předsíňky, pokoje s dvěmi oddělenými lůžky, bezbariérové koupelny a je celý bezprahový. Dveře od koupelny se otevírají směrem ven, proto se dá pohodlně přejet z pokoje do prostorné koupelny. Sprchový kout je bez vaničky a je vybaven skládací židličkou, což umožňuje pohodlé přemísťování. Umyvadlo je v dostatečné výšce, přístup na toaletu je z pravé strany. Jediným omezením je madlo u toalety, které je velmi krátké. Pod postelí se nachází prostor pro případný zvedák, podlaha je pokryta prkny a v koupelně dlažbou. Na dveřích se nenacházejí madla. Penzion Sněžná disponuje bezbariérovou restaurací (určena pouze pro snídaně), u které se též nachází bezbariérová toaleta.

Když jsme se ubytovali, šli jsme si prohlédnout staré město, kde se nacházejí unikátní staré dřevěné roubené nebo poloroubené domy. Tato část města je městskou památkovou rezervací. Potíže nastaly, když jsme se snažili najít restauraci, kde bychom se mohli navečeřet. Přestože je veřejné prostranství ve Volarech téměř bezbariérové (nájezdní rampy na chodníky apod.), bezbariérovou restauraci jsme najít nemohli. Proto nám nezbylo nic jiného než vzít vozík a vynést ho po 16 schodech nahoru do místní restaurace.

V neděli ráno jsme se nasnídali v penzionu Sněžná a vydali se směrem na Chalupskou slať. Chalupská slať, stezka k rašelinnému jezírku, je od penzionu Sněžná vzdálena 28 km a cesta autem trvala přibližně půl hodiny. Výchozí bod stezky je na parkovišti ve Svinné Ladě, kde je umištěna přenosná bezbariérová toaleta. Přístup na ni je z levé strany, vchod do mobilní toalety má mírný schod (cca 3 cm). Stezka začíná zhruba 200 m dlouhou asfaltovou cestou mírně do kopce, která ústí na dřevěný chodník. Šířka tohoto chodníku je asi 120 cm, z důvodu bezpečnosti je však po celé délce opatřen dřevěnými krajnicemi. Tento dřevěný chodník se táhne těsně nad povrchem slati až k vyhlídce na největší rašelinné jezírko v České republice – Chalupskou slať. Tato stezka je zcela bezbariérová, jediným problémem byl zbytkový sníh, který se občas nacházel uprostřed dřevěného chodníku. S elektrickým vozíkem by se jen stěží dalo k vyhlídce projet.

Po cestě jsme se osvěžili v tříhvěždičkovém hotelu Klostermanova chata v Modravě. Tento hotel je sice celý bariérový, počasí nám ale naštěstí přálo a proto jsme mohli alespoň chvíli posedět na venkovní hotelové terase a pokochat se výhledem na ještě částečně zasněženou Modravu. Přibližně v polovině cesty mezi Modravou a Srní, v obci Antýgl, kde mj. začíná naučná stezka Povydří, jsme zastavili u mostu, ze kterého je nádherný výhled na balvanitou řeku Vydru.

Naší další zastávkou bylo Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré vodě u Hartmanic, jehož expozice představuje židovský život v západním pohraničí Čech. Muzeum disponuje parkovištěm a má bezbariérový vstup do horní části budovy, kde se nachází pokladna, sál a bezbariérová toaleta. Do dolní části budovy, kde je zobrazena samotná expozice, se prochází přes travnatý mírný sráz. Vstup je bezbariérový. V prostorách se objevuje pouze jeden vyšší práh (cca 4 cm), jinak je budova bezprahová. Blízko muzea se nachází altán s vyvěrajícím léčivým pramenem. Do tohoto altánu vedou však tři schody.

Naší poslední zastávkou byla obec Prášily. Návštěvu toho města jsme spojili s obědem v  Hostinci U Michala. U vchodu do hostince se nachází jeden asi patnácticentimetrový schod, jinak je pohyb po zařízení bezproblémový. Výška stolů je dostatečná, stejně jako prostornost objektu. Je zde vybudována bezbariérová toaleta s přístupem z pravé strany. Madlo u toalety je umístěno pouze u zdi na levé straně. Přímo naproti Hostinci U Michala je Cukrárna Pampeliška, jejíž přístup je též bezbariérový. Nabízí posezení na venkovní terase a disponuje bezbariérovou toaletou. U této cukrárny se nachází asfaltové parkoviště.

Pokud by měl někdo zájem, mám na Šumavě vytipované další různé bezbariérové ubytovací a stravovací zařízení i kulturní cíle a turistické trasy.

  • Penzion Sněžná, Volary Penzion Sněžná, Volary
  • snídaně v penzionu Sněžná snídaně v penzionu Sněžná
  • po cestě na Chalupskou slať po cestě na Chalupskou slať
  • Chalupská slať Chalupská slať
  • Klostermanova chata, Modrava Klostermanova chata, Modrava
  • terasa u Klostermanovy chaty terasa u Klostermanovy chaty
  • řeka Vydra, Antýgl řeka Vydra, Antýgl
  • Muzeum Dr. Šimona Adlera, Dobrá voda u Hartmanic Muzeum Dr. Šimona Adlera, Dobrá voda u Hartmanic
  • Cukrárna Pampeliška, Prášily Cukrárna Pampeliška, Prášily

Facebook Comments