Předvánoční Amsterdam

Předloni jsme se v předvánočním čase vydali do Amsterdamu. Abych se přiznala, moc jsem od tohoto placatého města nečekala. Chtěli jsme však někam vyrazit a v Amsterdamu žije jedna naše kamarádka, tak jsme si řekli proč ne.

Ubytování jsme měli zarezervovaný v tříhvězdičkovým hotelu Rokin, blízko náměstí Dam. Byl to příjemný čistý hotýlek, odpovídající svýmu zařazení. V ceně byla i dobrá bufetová snídaně. Dostali jsme útulný podkrovní pokoj, ve kterým jsme ale stejně moc času netrávili. Ihned po check-inu jsme měli sraz s naší kamarádkou Irčou na náměstí. Ta nás zavedla do dvou zajímavých barů, na který bysme bez ní možná asi nenarazili, což by byla škoda. První z nich byla jakási taverna s vlastní výrobnou likérů blízko náměstí Dam. Jmenovala se Wynand Fockink. Za barem stál majitel a pokud jste chtěli, mohli jste si s ním o jednotlivých likérech povídat a on vám doporučil nějaký likér přímo pro Vás – sladší, kyselejší, jemnější, vostřejší. Vyzkoušela jsem celkem asi tři, nejvíc mi chutnal asi třešňový. Bar to byl sice malinký, měli jsme to na stojáka, ale druhů likérů měli desítky.  Druhý bar, nebo spíš pivnice, se jmenovala BierFabriek a byla to v podstatě hospoda s vlastním pivovarem. Zajímavostí byly, kromě vlastního dobrýho červenýho a černýho piva, buráky. Na stěnách visely velký pytle s burákama, který si hosté mohli bez omezení brát a šlupky se házely na zem. Během večera byla celá zem pokrytá šlupkami od buráků. S narůstajícími hodinami se v hospodě začalo tančit na stolech, zpívat a všichni byli hrozně free :)

Když už jsme byli v Amsterdamu, určitě jsme nechtěli propásnout návštěvu nějakýho coffee shopu. Irča nás do jednoho vybranýho doprovodila, dala nám ještě pár typů co ve městě navštívit a nechala nás užít si zbytek prvního dne našeho třídenního pobytu. Údajně se v tom “našem” coffee shopu točil  nějaký známý film. Bohužel si už nepamatuju jméno ani toho filmu, ani coffee shopu. Ale to nevadí. V coffee shopu se neprodává žádný alkohol a nesmí se uvnitř fotit. Jelikož to byla moje první návštěva coffee shopu, docela mě pobavil způsob prodeje trávy. Na baru jsme dostali něco jako jídelní lístek, řekněme tedy kuřácký lístek (myslím, že se to dokonce jmenovalo “smoking menu”, ale možná že si vymýšlím :) ), kde byly vypsány všechny nabízené druhy a jejich cena. Pokud jste chtěli, mohli jste si jointa koupit už rovnou ubalenýho. Při koupi zeleného zboží jsme prosili o něco “turistickýho a slabýho”, aby nás to hned neodrovnalo. Odrovnalo nás to :)

Druhý den po snídani jsme se vydali k věži Munttoren, kde byly květinové trhy. Dál jsme se procházeli po městě, kochali se kanálama, jedli místní proslulé hranolky, pozorovali cyklisty i všude se povalující kola, chodili do sýráren a tajných zahrad a užívali si amsterdamskou pohodu a všudypřítomnou vůni trávy, která je pro tohle místo tak typická. Došli jsme k místu se slavným nápisem I Amsterdam před Rijksmuzeem, dali si kafe na zahrádce na náměstí Waterloo, v čínské čtvrti jsme poobědvali v oblíbeném Wok to walk, zašli jsme do místní knihovny (né si číst, jen se podívat :) – je velká, moderní a moc hezká) a pak jsme zamířili směr vědecko-technické muzeum Nemo, které je v její blízkosti a kde jsme se docela vyblbli. V podvečer jsme se šli projít na vánoční trhy, dali si večeři ve výborný restauraci blízko našeho hotelu a večer zakončili v ledovém baru Xtracold. Za asi desetiminutovou návštěvu Ice baru jsme zaplatili majlant. Před vstupem jsme dostali tlusté pláště, abysme nezmrzli  a na baru jsme si mohli dát jednoho panáka v ceně vstupenky. Uvnitř se nemůže fotit – samozřejmě, jinak by si nikdo nekoupil jejich předraženou fotku za dvacet euro, kdy vás uvnitř vyfotěj a při odchodu vám tu fotku nabízej. Nejdřív jsme s díky odmítli, ale pak jsme se pro ní vrátili – přeci jen jsme tam byli asi naposled, tak ať máme nějakou vzpomínku 😀 . Pominu-li že to jsou vydřiduši, uvnitř byl bar udělanej hezky. Po cestě z Ice baru do hotelu jsme se ještě stavili ve světoznámý čtvrti Red Light District, plnou červených výloh s nabízejícíma se prostitutkama. V této čtvrti se sice nesmí fotit, ale pár tajných fotek, při jejichž focení můj přítel dělal, že mě nezná, jsem si přeci jen odnesla. Během našeho pobytu zrovna probíhal v Amsterdamu něco jako Signal fest, takže po celém městě byly různý světelný instalace, což podtrhávalo krásnou atmosféru města.

Náš poslední den jsme věnovali návštěvě Heineken muzea (bývalého pivovaru) a plavbě lodí po amsterdamských kanálech. V Heineken muzeu jsme byli celkem dlouho, je to tam velký a plný různých interaktivních her. Nejdřív jsme si prošli část ukazující výrobu piva, potom jsme prošli k samotným varnám, viděli jsme ustájené Heineken koně, stáčírnu a plnění piva do lahví. Na závěr byla komentovaná degustace.

Musím říct, že jsem z Amsterdamu byla nakonec mile překvapená a moc se mi líbil. Sympatický pro mě bylo i to, že se všude dá dojít pěšky (nebo ideálně na kole) a za celou dobu jsme ani jednou nemuseli využít místní dopravu.

 

 • Taverna Wynand Fockink Taverna Wynand Fockink
 • Pivnice BierFabriek Pivnice BierFabriek
 • Pivnice BierFabriek Pivnice BierFabriek
 • Pivnice BierFabriek Pivnice BierFabriek
 • Květinové trhy Květinové trhy
 • Tajná zahrada Tajná zahrada
 • Čínská čtvrť Čínská čtvrť
 • Vědecko-technické muzeum Nemo Vědecko-technické muzeum Nemo
 • Vědecko-technické muzeum Nemo Vědecko-technické muzeum Nemo
 • Vědecko-technické muzeum Nemo Vědecko-technické muzeum Nemo
 • Vědecko-technické muzeum Nemo Vědecko-technické muzeum Nemo
 • Vánoční trhy Vánoční trhy
 • Ice bar Xtracold Ice bar Xtracold
 • Red Light District Red Light District
 • Red Light District Red Light District
 • Náměstí Dam Náměstí Dam
 • Heineken experience Heineken experience
 • Heineken experience Heineken experience
 • Heineken experience Heineken experience
 • Heineken experience Heineken experience
 • Heineken experience Heineken experience

 

 

 

Facebook Comments